Kim çok az yakan ama aynı zamanda yüksek performans gösteren bir kombi sahibi olmayı istemez ki! Doğalgaz faturalarını düşürürken istediği sıcaklığa kavuşmak isteyenler kombi satın almadan önce hummalı bir araştırma sürecine girerler. Tüm marka ve model kombiler incelenir; uzmanlara danışılır ve en doğru karar verilmeye çalışılır. Sonuç her zaman istenildiği gibi olmaz; bir şeyler hep eksik kalır.

Aslına bakarsanız “en az yakan kombi” ya da “en az doğalgaz yakan kombi” diye bir kavramdan bahsetmek tamamen yanlıştır. Kombi türleri arasında yoğuşmalı kombi verimliliği en yüksek ve dolayısıyla en az doğalgaz yakan kombi olarak kabul edilse de; kombinin çalıştırılacağı evin özellikleri yoğuşmalı kombilerden dahi yüksek verim alınması adına engel teşkil edebilir.

Kombileri az yaksın isteyen kişiler yalnızca kombilerine odaklanmamalıdır; evlerindeki veya binalarındaki yalıtım sistemlerinin niteliği, ev-kombi uyumu, kombinin montajının doğru yapılıp yapılmadığı, kombinin doğru derecelerde çalıştırılıp çalıştırılmadığı, kombi peteklerinin önünde ısı dağılımını engelleyen mobilyaların bulunup bulunmadığı, kombi türü, kombi petek temizliğinin ve kombi bakımlarının düzenli olarak yaptırılıp yaptırılmadığı gibi birçok değişken kombilerin verimini ve doğalgaz faturalarını etkileyebilir.

Hangi Kombiyi Almalıyım?

Kombi satın almadan önce araştırma yapıyorsanız en son teknolojinin yoğuşmalı kombi olduğunu mutlaka öğrenmişsinizdir. Doğalgaz yandıktan sonra ortaya çıkan su buharının yoğuşturulmasıyla sıcak suyun da enerjisini kullanan bu kombi türleri özellikle büyük mekanlarda çok fazla tercih edilir ve enerji tasarrufuna büyük katkılar sunar. Büyük bir evde yaşıyorsanız ve kalorifer petek sayınız fazlaysa yoğuşmalı kombiler sizin için biçilmiş kaftandır. Ancak küçük bir evde yaşıyorsanız ve yoğuşmalı kombilerin farkını yaşatacak petek sayınız azsa hermetik kombilere yönelebilirsiniz.

Evinizin büyüklüğünü ve kombi petek sayısını düşünerek yapacağınız seçimler sonrasında tercihlerinizden memnun olabilirsiniz. Bu yazımızda “en yakan kombi” şu markanın şu modelidir demememizin temel sebebi de budur. Kombi seçerken mutlaka kombi türleri ve evin özelliklerinin eşleşmesi gerektiği gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. Kombi satın aldığınızda kombileri nasıl kullandığınızın da doğalgaz faturalarınızı etkileyeceğini unutmamalısınız. Diğer bir deyişle uygulayacağınız basit yöntemlerle kombinizin daha az yakmasını sağlayabilirsiniz.

Kombilerinizin daha az yakmasını sağlayıp doğalgaz faturaları nedeniyle zor durumda kalmak istemiyorsanız şu önerilerimizi hayata geçirebilirsiniz:

  • Evinizin ya da binanızın yalıtımının sorunsuz olduğundan emin olun.
  • Kombi bakım zamanlarını aksatmayın ve kombi servisi seçiminize dikkat edin.
  • Kombi petek temizliği hizmetlerini periyodik aralıklarla alın; böylece kombilerin ısıttığı sıcak su kombi peteklerinin içinde rahatça gezinir ve istediğiniz ısıya kavuşabilirsiniz.
  • Kombi peteklerinin önüne büyük koltuklar, konsollar ya da perdeler yerleştirmeyin; ısı dağılımını engellersiniz.
  • Kombileri düşük derecelerde çalıştırın.
  • Kapı ve pencerelerinizin ısı yalıtımlı olmasına özen gösterin.
  • Evlerinizde kullanmadığınız odalar varsa bu odalarda bulunan radyatörleri mutlaka kapatın.
  • Kullandığınız kombi türü uygunsa evinizi sık sık havalandırmayın.

Tüm bu önerileri uygulayarak doğalgaz faturalarınızı düşürebilir ve kış aylarındaki konforunuzu çok boyutlu şekilde arttırabilirsiniz. Düzenli kombi servisi hizmetlerinizi KomKli’den alarak güvenliğinizden emin olabilir ve kombilerinizi en verimli şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.