Yazın serinleten kışın ise içleri ısıtan klimalar iklim koşulları ne olursa olsun kullanıcılarının konforlarını yükseltmek için tasarlanan elektronik cihazlardır. Evlerde, işyerlerinde, restoranlarda, mağazalarda ve hatta sanayi tesislerinde kullanılan bu iklimlendirme cihazlarının; kullanım sıklıklarına ve kapasitelerine bağlı olarak belirli dönemlerde bakımlarının yapılması gerekir. Ancak sadece belli aralıklarla yapılan klima bakımları ile klimaların maksimum verimlilikte kullanılması oldukça zordur. Bu nedenle klima kullanıcılarının klima bakım dönemleri haricinde de klima temizliği yapmaları gerekir.

Bu yazımızda “Evde klima temizliği nasıl yapılır?” sorusunun yanıtlarını bulabilir, size vereceğimiz bilgileri kullanarak klimalarınızın verimliliğini arttırabilir ve dört mevsim klima çalışan ortamlarda sağlıklı nefes alabilirsiniz.

klima temizliği nasıl yapılır

Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Klimalarınızı temizlemek isterseniz bu işleme öncelikle klimalarınızın dış yüzeyinden başlamalısınız. Hem iç hem de dış ünitede zaman içerisinde biriken tozlar, kirler, sigara ve egzoz dumanları yüzeyde birikerek bir tabaka oluşturur. Dış yüzeyde biriken bu katmanı ıslak bezle, özel spreylerle ya da elektrik süpürgesiyle temizleyebilirsiniz. Dış ünite dışında yapacağınız temizlik işlemleri sırasında güvenliğinizden emin olmalı ve gerekli tedbirleri almalısınız.

  • Klimanın temizliğini yaparken klima şalterini kapatmalı ve olası bir güvenlik sorununu engellemeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Elektriğin kesildiğinden emin olduktan sonra klima marka ve modeline göre klima kapağını kaldırmalısınız. Genellikle klimanın yan taraflarında klimaların tutulduğu tırnaklar klima kapaklarını sökme sırasında açılabilir ancak klimanızda böyle bir mekanizma yoksa kullanım kılavuzunda yazan direktifleri takip edebilirsiniz.

Klima temizliği gerçek anlamda klima kapağı kaldırıldıktan sonra başlar, çünkü bu aşamadan sonra zamanla tozların birikip katmanlaştığı filtrelere ulaşabilirsiniz.

  • Klima filtrelerini dikkatli bir şekilde çıkarıp su ile temizleyebilirsiniz. Duru su ile yapacağınız temizlik klimaların filtrelerine zarar gelmesini engelleyecektir. Klima filtreleri tamamen kurumadan yerine yerleştirmeyin ve klimanın kapaklarını da silerek yeniden toz birikme ihtimalini azaltın.

Bu basit adımları takip ederek klima bakımı zamanları dışında da klimalarınızın daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Filtreleri temiz olan klimalar hedeflenen iklimlendirmeyi çok daha başarılı bir şekilde yerine getirebilir. Üstelik klima filtreleri temizlendiği için de klima kullanımı nedeniyle oluşan ya da tetiklenen alerjik rinit, astım, yüz felci, solunum yolu hastalıkları ve lejyoner hastalığı gibi istenmeyen sağlık sorunlarına yakalanma riski de azaltılabilir.

 

Klima Temizliği, Klima Bakım Süreçleri ile Desteklenmelidir

Klima kullanıcıları klima temizliğini kendi imkanlarıyla gerçekleştirseler dahi periyodik klima bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır. Klima temizliği klimanın üflediği havanın kalitesini arttırabilir ve klima verimliliğini yükseltebilir. Ancak klimaların bakım süreçleri klima temizliğinden çok daha derinlemesine yapıldığı için yalnızca profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir.

Klimaların bakımları sırasında yalnızca filtre ya da dış yüzey temizlikleri yapılmaz. Klimanın elektrik bağlantıları kontrol edilir, zarar gören kablolar değiştirilir, R-22 gaz basıncı kontrol edilip gerektiği takdirde gaz basılır, bakır boru izolasyonu denetlenip yenilenebilir, askı aparatlarının sağlamlığı kontrol edilir ve klima derinlemesine incelenerek çalışma kapasitesi düşen klima parçaları tespit edilebilir.

Profesyonel klima servisleri tarafından sağlanan klimaların bakım hizmetleri sonrası; klimaların ömrü uzar, elektrik tüketimi azalır, arızalar önceden tespit edilebilir ve gerektiği takdirde yedek parça değişimi yapılır.

Siz de klima kullanıyor ve bu iklimlendirme cihazlarından maksimum verim almak istiyorsanız dönemsel bakım hizmetleri almak için KomKli klima servisi uzmanlığına başvurabilirsiniz. İstanbul’un tüm ilçelerine yayılan geniş hizmet ağı ile KomKli, müşterilerinden gelen klimaların bakım taleplerine hızlı bir şekilde geri dönüş yapmaktadır. Konusunda uzman klima teknisyenleri ile markası ya da modeli ne olursa olsun tüm klimaların dönemsel bakım servisleri KomKli tarafından sağlanmaktadır.

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır?
5 Kullanıcılar (3 Oy)
Değerlendirme

(3 Oy)

Değerlendirmede bulunun.