Portatif diğer bir deyişle mobil klima; dış ünitesi olmayan, kolaylıkla taşınabilen klimalardır. Dış ünitesi olmadığı için montaj gerektirmez ve pratik bir şekilde kullanılabilir.

Verimlilik açısından diğer klimaları aratmayan üstelik enerji tüketimi de az olan portatif klimalar kullanıcıların konforlarını bir tık daha arttırmaktadır. Hem ortamı ısıtan hem de soğutan portatif klimalar kapalı alanların tamamında kullanılabilir.

Hem evlerde hem iş yerlerinde hem de mağaza ve ofislerde kullanılabilen mobil klimalar kullanıcılarına birçok avantaj sağlar.

portatif klima nedir

Mobil Klimaların Avantajları

Mobil klimaların en önemli avantajı bu klima türünün dilenilen yere taşınabiliyor olmasıdır. Duvara monte edilen diğer klimaların sağlayamadığı konforu sağlamaları bu klimaların her geçen gün daha da tercih edilir hale gelmesi sonucuna yol açmıştır.

Diğer tüm özellikleri ile de klasik klimaları aratmayan mobil klimaların montajlarının yapılmasının gerekmemesi, hortumlarının kolay monte edilmesi kullanıcılar için avantaj sağlayan diğer hususlar arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda zarif ve şık tasarımları ile ev dekorasyonunun bir parçası haline gelmesi; bu klimaların çok yer kaplamaması diğer avantajları arasında gösterilmektedir. Ortamın nemini alma özelliği de bulunduğu için iklimlendirme fonksiyonu haricinde sağlıklı solunum imkanı da yaratan portatif klimaların en büyük dezavantajının klasik klimalara göre daha sesli çalışması olduğu bilinmektedir.

Elektrik bulunan her yere taşınabilen, duvara monte edilen klasik klimalara nazaran daha az bakım gerektiren bu klimalar nasıl çalışır, kısaca bahsedelim.

portatif klimalar nasıl çalışır

Portatif Klimalar Nasıl Çalışır? 

Portatif klimaların çalışma prensibi geleneksel klimalarınkiyle benzerlik göstermektedir. Soğutucu gaz hava değişimi esnasında istenilen sıcaklık ya da serinlikte havayı üfleyebilmek adına sisteme sokulur. Bu gaz sıvıdan gaz haline ve gaz halinden sıvıya hızla geçebilir. Portatif klimalar hava sirkülasyonu yaparlar ve klimanın ünitesine çekilen hava bu gaz sayesinde istenilen sıcaklık değerlerinde üflenebilir. 

Kondanser havası mobil klimaların çeşidine göre farklı yöntemlerle dışarıya verilir. Mobil klimaların ; 

  • Monoblok bacalı mobil klimalar,
  • Mobil bacalı mobil klimalar ve
  • Mobil split mobil klimalar olmak üzere üç farklı çeşidi bulunmaktır. 

Klima Servisi Talep Formu

Portatif Klima Nedir? Nasıl Çalışır?
5 Kullanıcılar (3 Oy)
Değerlendirme
(3 Oy)
Değerlendirmede bulunun.