İklimlendirme ihtiyaçları için yaz ve kış aylarında en çok kullanılan elektronik cihazların başında yer alan klimaların belli dönemlerde bakımlarının yapılması gerekir. Evlerde ve ofislerde kullanılan cihazlar için yılda iki kere “klima bakımı” yapılması hem enerji tasarrufu hem de verimli bir şekilde çalışması için önerilmektedir.

Klima Bakımı

Klimaların bakım sıklığını belirleyen birden fazla unsur bulunur; klimanın kullanım sıklığı, kullanım amacı ve iklimlendirilen ortamdaki insan sayısı gibi değişkenler klima bakım servisi firmalarına duyulan ihtiyacı etkileyebilir.

Klima bakım süreçleri önemleri gereği klima kullanıcıları tarafından kesinlikle ihmal edilmemelidir. Düzenli klima bakımı yapıldığında  solunan havanın kalitesi artar, klima aksamlarındaki küçük aksaklıklar tespit edilebildiği için ciddi arızaların önüne geçilebilir, klimaların ömrü uzar, klimaların performansı yükselir ve elbette elektrik tüketim miktarı azaltılabilir.

Klima Bakımı Hizmeti Verdiğimiz Markalardan Bazıları
Toshiba Klima Servisi - Komkli.com
Diakin Klima Servisi - Komkli.com
Vestel Klima Servisi - Komkli.com
DemirDöküm Klima Servisi - Komkli.com
E.C.A. Klima Servisi - Komkli.com
Sigma Klima Servisi - Komkli.com
Arçelik Klima Servisi - Komkli.com
Samsung Klima Servisi - Komkli.com
Klima Servisi Çağırmak İçin Hemen Arayın: 0212 567 60 71

Klima Bakımı Nasıl Yapılır Adım Adım?

 1. Klima bakımı yapılırken ilk olarak klimanın ünitelerindeki gücün kesilmesi gerekir. Böylece klima bakımı işlemleri güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir.
 1. Klimanın elektrik bağlantısı kesildikten sonra klimanın filtrelerinin çıkarılması gerekir. Soğutma serpantini açığa çıkarmak adına filtrelerin ve bazı modeller için çerçevelerin çıkarılması bakıma başlanmasının ilk şartıdır. Bazı modellerde bu çıkarma işlemi sırasında vidaların sökülmesi gerekirken bazılarında filtre çıkarıldıktan sonra ünite görünür hale gelebilir.
 1. Klimaların ön serpantininin temizlenmesi için özel olarak üretilen temizleyici spreylerin bölgeye püskürtülmesi gerekir. Bu temizlik maddesi sayesinde bobinlerdeki sigara dumanı, kir, küf ve toz gibi klima verimliliğini azaltan birikimler akıtılabilir. Sprey sıkılırken elektrik kablolarına ya da klimanın elektrik bağlantılarına temas etmesi engellenmelidir.
 1. Klima filtrelerinin temizlenmesi de klima bakımı servisi süreçlerinin olmazsa olmaz aşamalarından biridir. Klimanın üflediği havanın klima kullanıcılarının sağlığını olumsuz olarak etkilememesi için klima filtrelerinin mutlak surette temiz olması gerekir. Bu işlem için su ya da özel solüsyonlar kullanılabilir.
 1. Filtre ve kapak temizliğinden sonra parçaların yerine yerleştirilmesi ve güç tekrar açılmadan önce yaklaşık 15 dakika beklenmesi gerekir.
 1. Bekleme süresi geçtikten sonra klimanın çalışma modunun “soğuk” ayarına getirilmesi ve klimanın çalıştırılması gerekir. Soğuk bobinlerin çevresinden dolaşan sıcak hava yoğunlaşacaktır. Bu aşamada yoğunlaşan hava sıvı formada kir ve köpüğü temizleyecektir.
 1. Klima çalıştırıldıktan sonra ortam ısısı düşmüyorsa filtre ve kapak temizliklerinin yinelenmesi gerekebilir. Filtreden koku gelmesi ya da klimanın üfleme kapasitesinin maksimuma ulaşamaması durumunda bakım aşamaları tekrarlanmalıdır.
 2. Klima soğuk ve temiz hava üfledikten sonra güç yeniden kesilmeli ve dış ünitenin bakım sürecine geçilmelidir.
 1. Klima bakımı kapsamında klimanın dış ünitesinin temizlenmesi gerekir. Dış cephede yer alan bu ünite hava koşullarına maruz kaldığı için zaman içerisinde kirlenir. Bu sebeple özel solüsyonlar üniteye püskürtülüp yaklaşın 10 dakika kirin akması beklenmelidir.
 2. Klimanın dış ünitesindeki kirler çözüldükten sonra yıkanmalıdır. Ünite çalışırken dış bobin üzerinde yoğunlaşma meydana gelemeyeceği için parçalar elle durulanmalıdır.
 3. Dış ünitenin bakımı da tamamlandığında güç verilir ve klimanın performansı test edilir.


Adım adım klima bakım süreçleri bu aşamalardan oluşmaktadır; ancak bakım kapsamında daha detaylı işlemlerin de yapılması gerektiği göz ardı edilmemelidir. Klima bakımı sırasında;

 • V otomat, voltaj ve akım değerlerinin kontrol edilmesi gerekir.
 • Klimaların içerisinde bulunan R-22 gazının basıncı kontrol edilmeli; basınç ideal değerleri karşılamıyorsa gaz takviyesi ya da azaltılması yapılmalıdır.
 • Drenaj tavası temizlenmelidir.
 • Elektrik ve soket bağlantıları tek tek kontrol edilmelidir.
 • Bakır boruların izolasyonu incelenmeli, izolasyon sorunu tespit edilmesi halinde gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Klima bakımı asla ihmal edilmemelidir. KomKli klima bakım servisi olarak taleplerini ileten müşterilerimizi bekletmeden en kısa süre içerisinde ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Klima bakım servisi sürecinde yaptığımız tüm işlemleri detaylı olarak kendilerine ileterek klima kullanımı hakkında bilgi aktarıyoruz.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?
5 Kullanıcılar (6 Oy)
Değerlendirme

(6 Oy)

Değerlendirmede bulunun.