Klimalar iklimlendirme ihtiyacını temiz, güvenli ve verimli bir şekilde karşılayan elektronik cihazlardır. İç ve dış olmak üzere iki ayrı üniteden oluşan klimalar zaman içerisinde farklı değişimlere uğrar. Bulundukları ortamdaki duman, alerjenler ve dışarıdan gelen tozlar nedeniyle klimaların fitreleri tıkanabilir. Klimaların üniteleri arasında bağlantı noktaları aşınabilir, bakır boru izolasyonu zarar görebilir, elektrik kabloları yanabilir ve klimaların verimliliğini düşürüp kullanıcı güvenliğini tehlikeye atan çeşitli olumsuzluklar meydana gelebilir.

Bu yazımızda klima bakımı yaptırılmadığı takdirde yaşanabilecek olumsuzlar hakkında bilgi aktaracağız.

klima bakımı

Klima Bakımı Yapılmazsa Klima Termostatı Bozulabilir

Klimaların bakımları düzenli olarak yapılmadığı takdirde klima termostatı zamanla arıza verebilir. Termostatın bozulması ile birlikte klimalar istenildiğinde açılamaz ve kapatılamaz. Klima kullanımının doğasından kaynaklanan kullanıcı konforu böylelikle azalmış olur.

Klima Bakımı Yapılmazsa Kondenser Tıkanabilir

Klimaların en önemli aksamları arasında yer alan kondenser klimaların soğutma işlevini başarılı bir şekilde yapmasını sağlar. Klimaların bakımları üzenli olarak yapılmazsa kondenser tıkanır ve soğutma işlemi verimli bir şekilde gerçekleştirilemez. Klima bakımı sırasında kondenser detaylı olarak incelenir ve tıkanıklık tespit edilirse aşırı sıcaklık artışına bağlı olarak kondenser yanma tehlikesi bertaraf edilir.

Klima Bakımı Yapılmazsa Klimalar Su Akıtmaya Başlayabilir

Klimaların su akıtmaya başlaması en sık görülen klima arıza çeşitlerinden biridir. Birçok farklı neden klimaların su akıtmasına neden olabilir. Kondenser pompası kırılmış olabilir, drenaj borusu tıkanmış olabilir, contalarda gevşeklik oluşmuş olabilir ya da tahliye hortumunda tıkanıklık meydana gelmiş olabilir. Tüm bu risk faktörleri klima bakımı yapılmadığı takdirde klimaların çalışma verimliliğini azaltır.

Klima Bakımı Hizmeti Verdiğimiz Markalardan Bazıları
Toshiba Klima Servisi - Komkli.com
Diakin Klima Servisi - Komkli.com
Vestel Klima Servisi - Komkli.com
DemirDöküm Klima Servisi - Komkli.com
E.C.A. Klima Servisi - Komkli.com
Sigma Klima Servisi - Komkli.com
Arçelik Klima Servisi - Komkli.com
Samsung Klima Servisi - Komkli.com
Klima Servisi Çağırmak İçin Hemen Arayın: 0212 567 60 71

Klima Bakımı Yapılmazsa Fan Arızaları Oluşabilir

Klimaların iç kısımlarında bulunan fanlar sıcak ve soğuk havanın dengeli bir şekilde üflenmesini sağlayan aksamlardır. Fanlar kirlenirse klimalar istenilen ısıyı dağıtmak için gereğinden daha çok enerji tüketmeye başlarlar. Sonuç ise elektik faturalarındaki artışla ortaya çıkar.

Bakımları düzenli olarak profesyonel klima servisleri tarafından yapılmayan klimaların elektrik tüketiminin %40 dolaylarında artış gösterdiği bilinmektedir. Üstelik fanın temizlenmemesi ve bakımının aksatılmaya devam etmesi daha ciddi arızaların oluşmasına yol açabilir.

Klima Bakımı Yapılmazsa Sağlık Sorunları Ortaya Çıkabilir

Düzenli olarak klima bakımı yaptırmayan klima kullanıcıları; klima filtrelerindeki tıkanıklık sonucunda çeşitli sağlık sorunlarına maruz kalabilirler. Klima ünitelerinin bakımının yapılmaması sonucu dolaşımdaki havanın kalitesi azalır. Klima sistemlerinin içine filtrelere nüfuz eden tozlar ve pislikler; astım, alerji ve sinüzit gibi solunum fonksiyonlarını azaltan sağlık sorunlarının oluşumunu tetikleyebilirler. Ortamdaki alerjenlerin klima filtrelerine yerleşmesi ve klima hava üfledikçe yeniden ortama salınması klima kullanıcılarının konforunu azaltır.

Klima filtrelerine  bakteri, virüs veya mantarların yerleşmesi halinde ise ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının ciddiyeti artar. Lejyoner hastalığı olarak adlandırılan ve halk arasında klima hastalığı olarak bilinen sağlık sorunu önce klimanın kullanıldığı ortama; sonrasında ise tüm binaya yayılabilir.

Sonuç olarak;

Klima bakımı düzenli aralıklarla profesyonel klima servisi firmalarına yaptırılmalıdır. Düzenli klima bakım hizmeti alan klima sahiplerinin iklimlendirme verimlilikleri artar, klimaların ömrü uzar ve klima kaynaklı sağlık sorunları ile yüzleşme riskleri azalır. Aynı zamanda bakım süreçlerinde klima arızasına dönüşebilecek sorunlar tespit edilebildiği için ciddi arızalar oluşmadan önce gerekli tedbirler alınabilir.

Siz de klimalarınızı uzun süre güvenle ve yüksek verimlilikle kullanmak istiyorsanız KomKli hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bizi arayarak ya da internet sitemizdeki talep formunu doldurarak en kaliteli klima bakım servisi deneyimleyebilirsiniz.

Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?
4.9 Kullanıcılar (7 Oy)
Değerlendirme

(7 Oy)

Değerlendirmede bulunun.