İhtiyacınız olan klimaları seçene kadar kılı kırk yarıp ihtiyaçlarınıza en uygun özelliklere sahip ürünü alırsınız. Klima montajı doğru yapılmadığında veya klimanın montajı hatalı olduğunda ise maalesef beklentilerinizin karşılığını bulamazsınız.

Klima alan kişilerin ihtiyaçlarını doğru tespit etmesi, klimalarından alacakları verim ve memnuniyetleri üzerinde doğrudan etkili olacaktır.

“Klimalar evin hangi odasına takılmalı?” sorusunun cevabı ise tamamen kullanıcıların tercihlerine bağlı olmaktadır. Dış ünite ve iç ünite arasında uygun uzaklık olduğu takdirde klimalar tüm odalara takılabilir.

Genel eğilimden bahsetmek gerekirse, kullanıcıların %90’ından fazlasının klimalarını ortak yaşam alanlarına monte ettirdiklerini söyleyebiliriz. En çok vakit geçirilen odalar klimaların montajı için çok daha uygun görülmektedir.

Bu kararın verilmesi için klimanın alınmış olmaması gerekir. Klima kullanımı ihtiyaçlarınızı yeterince karşılasın istiyorsanız klimaya uygun değil, odaya uygun klima almalısınız. Klimanın montajını yaptıracağınız odanın pencerelerinin yapısı, odanın bulunduğu cephe, odanın kaç metrekarelik bir alana sahip olduğu alınan klimaların BTU değerlerini belirleyecektir. Klimayı konumlandıracağınız odayı belirledikten sonra odanın gereksinimlerine uygun klima almanız sizin için çok daha verimli olacaktır.

Klima aldıktan sonra belirlenmesi gereken diğer bir konu klimanın odanın neresine monte edileceğidir.

Klima Evin Hangi Odasına Takılmalı

Klima Odanın Hangi Bölümüne Takılmalı?

Klimanın verimliliğini belirleyen diğer bir faktör de klimanın odanın hangi bölümüne takılacağıdır. Klima montajını yapan profesyonel klima teknisyenleri bu konuda detaylı bir fizibilite çalışması yaparlar ve klimaların verimliliğini arttıracak yer seçimlerini dikkatli bir şekilde gerçekleştirirler.

Bu kararı verirken hesaba katılması gereken bazı kriterler vardır:

  • Klimanın iç ünitesi oturma alanlarının doğrudan karşısına monte edilmemelidir, kullanıcılarının sağlıklarının tehlikeye atılmaması için klimanın üflediği havanın oda içerisinde dolaşması gerekir.
  • Klimaların iç ünitesi mümkün olduğunca tavana yakın yerlere monte edilir. Hem hava dolaşımının sağlanması, hem üflemesine engel olacak eşyaların bulunmaması, hem olası bir servis sırasında müdahalenin kolay olması açısından klimaların iç ünitelerinin yüksek yerlerde konumlandırılması gerekir.
  • Klimaların dışarıdaki hava koşullarından mümkün olduğunca etkilenmeyecek yerlere takılması gerekmektedir. Bu şart hem iç ünite hem de dış ünitenin montajı yapılırken yerine getirilmelidir.
  • Klimaların iç ve dış ünitelerinin montajı yapılırken montaj yapılacak duvarların sağlam olması gerekir. Hem kullanıcıların hem de dışarıdaki kişilerin güvenliği için bu kural çiğnenmemelidir.
  • Klimaların montajının yapılacağı yer seçilirken elektrik şebekesine yakın yerler seçilmesine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda iç ve dış ünite arasındaki mesafenin de çok olmamasına özen gösterilmelidir.

Klima Servisi Talep Formu

Klima Evin Hangi Odasına Takılmalı?
5 Kullanıcılar (3 Oy)
Değerlendirme
(3 Oy)
Değerlendirmede bulunun.