Klimaların kumandalarının çalışmama sorunu kimi zaman klimaların arızalı olduğunu düşünülmesine neden olur. Klimaları bu denli konforlu hale getiren klima kumandalarının çalışmaması klima kullanıcılarının tedirgin hissetmesine neden olmaktadır.

klima kumandası neden çalışmaz

Klima Kumandası Neden Çalışmaz?

Klima kumandasının çalışmasına engel olan fiziksel ya da mekanik sorunlar olabilir. Özetlemek gerekirse; klimaların pilleri bitmişse, piller doğru bir şekilde yerleştirilmemişse, kumandanın sinyal dağıtan penceresinde engel varsa ya da klima kumandasında elektronik bir sorun varsa klima kumandalarının çalışması beklenemez.

Klima kumandasının bozulduğuna dair kesin bir hüküm verebilmek için öncelikle;

  • Klimaların pillerinin kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Klima açılıp kapatılamıyorsa belki de probleminiz düşündüğünüz kadar büyük değildir? Klima kumandaları bozulan çoğu kullanıcı klima kumandasının pillerini değiştirerek bu sorunu çözebilmektedir.
  • Klima kumandasının ışın yaydığı alanın temizliğinin yapılması arıza tespitinde önemli bir adımdır. Kimi zaman kumandanın bu kısmı gereğinden fazla kirlenir ve klimalara komut veren ışınlar iletilemeyebilir.
  • Kendinizin deneyebileceği diğer bir yöntemde; kumandanın herhangi bir tuşuna basın ve bu sırada çıplak gözle değil, cep telefonu kameranızdan gözlem yapın. Eğer kamerada kumandadan gelen bir ışık göremiyorsanız klima kumandanızda bir sorun olduğu anlamına gelir.

Klima kumandası çalışmıyor ve klima kullanmaya acilen ihtiyacınız varsa; Klimanın iç ünite panelini kaldırıp otomatik çalışma modunda çalıştırarak kısa süreliğine ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Klima kumandasını değiştirerek ya da klima servis ekipleriyle görüşerek klima kumandanızla ilgili sorunları ileterek tamir edilmesini talep edebilirsiniz. Klimaların elektronik kartında ya da elektrik bağlantılarında da bir sorun olabilir ki bu durumda sizin müdahale etmeniz arızanın boyutlarını arttırabilir.

Klima Servisi Talep Formu

Klima Kumandası Bozulursa Ne Yapmalıyım?
5 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme
(4 Oy)
Değerlendirmede bulunun.