Klimalar her ne kadar iklimlendirme yapan elektronik cihazlar olsalar da ortamların havasını temizleme ve solunum için ideal değerlere kavuşturma gibi nitelikleriyle de kullanıcıları için vazgeçilmek elektronik cihazlar arasında yer alırlar.

Zaman içerisinde özellikle düzenli bakımları yapılmadığında ve kullanıcıları tarafından filtreleri temizlenmediğinde çalışırken kötü kokular yayabilirler.

Evinizi temizlersiniz, eviniz mis gibi kokar, klimayı açarsınız ve yaptığınız temizlikten eser kalmaz. Konforunuzu azaltan bu sorunun çözümü de oldukça kolaydır üstelik ihmal edilemeyecek derecede önemlidir.

Peki, klima neden kokar?

klima neden kokar

Klimalarınız çalıştığında kötü koku yayıyorsa bu durumun birden fazla sebebi olabilir:

Klimalar çalıştıkları mekanlardaki kötü kokuları içlerine çekerler. Ortamlardaki toz, duman ve kokular klimaların filtrelerine dolar ve zaman içerisinde filtrelerin fonksiyonlarını azaltır. Kullanıcılar klimaların filtrelerini ayda bir temizlemezlerse klimalar çalıştığında evinizin havası o an için temiz ve ferah olsa dahi bir anda kötü kokabilir.

Klima neden kokar sorusunun en kesin çözümü filtre temizliğini aksatmamak ve periyodik klima bakımının da zamanını geçirmemektir. Bazı klima kullanıcılarının, klimanın çalıştığı ortamlarda tütün ürünlerini tüketmelerinin de klimaların üflediği havanın kötü kokmasına neden olacağının bilinmesi gerekir. Soluduğunuz havanın kalitesini arttırmak ve yaşam alanlarınızın her daim temiz kokmasını istiyorsanız klimaların filtre temizliğini yaptığınızdan emin olmalısınız.

Klimaların filtresini düzenli temizlemenize rağmen, klimanızdan gelen kötü kokulardan şikayetiniz devam ediyorsa klima servisi çağırabilirsiniz.

 

Neden derseniz?

Bazı durumlarda klima montajı servisleri esnasında yanlış uygulamalar klimaların zaman içerisinde kötü koku yaymasına neden olabiliyor.  Klimaların iç ünite drenaj bağlantıları yapıldığında pis su tahliye hattına kötü kokuya neden olan giderlerin bağlanması ile birlikte atıkların kokuları klimalar aracılığı ile yaşam alanlarına, işletmelere veya işyerlerine ulaşabilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız bu problemi uzmanlardan yardım almadan çözemezsiniz.

Sonuç olarak, klimaların zaman içerisinde kötü kokması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Klimaların periyodik bakımlarını aksatmamalı ve ayda bir klimaların filtrelerini temizlemelisiniz. Aldığınız tüm bu önlemlere rağmen klimalarınızdaki koku devam ediyorsa da soluduğunuz havanın kalitesi ve konforunuz için profesyonel klima teknisyenlerine ulaşmalısınız.

Klima Neden Kokar?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme
(2 Oy)
Değerlendirmede bulunun.