Her ne kadar klimalar hem kış hem de yaz aylarında kullanılsalar da yaz aylarında sundukları konfor bir başkadır. Bunaltıcı sıcaklar ve yüksek orandaki nem klimanın soğutma özelliğine duyulan ihtiyacı arttırır. Özellikle bunaltıcı sıcaklardan rahatsız olan ve sağlıklarında problem olan kişiler için klimalar zorunlu ihtiyaçlar haline gelmektedir.

Ancak kimi zaman; genellikle tam da ihtiyaç duyulan zamanlarda klimalar soğutma verimliliklerini kaybedebilirler. Klimalarından istedikleri verimi alamayan ve serinleme ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayan kişiler için klimaların soğutmaması ciddi bir sorun haline gelebilir. Peki, klima neden soğutmaz?

klima neden soğutmaz

Klimaların soğutma verimliliğini azaltan ya da ortadan kaldıran farklı nedenler olabilir:

  • Klima gazının azalmış ya da gereğinden fazla olabilir, gaz basıncı ideal seviyeler doğrultusunda klima servisi çalışanlarınca ayarlanmalıdır.
  • Klima filtreleri ve klimanın iç aksamları tozlanmış olabilir; periyodik klima bakımı hizmetlerine başvurulması gerekir.
  • Bakır boru izolasyonu sorunları ya da borunun zarar görmesi soğutmaya engel olabilir; klima servisi çağrılmalıdır.
  • İç ve dış ünitede bulunan fanların arızalanması durumunda klimalar soğutmaz, profesyonellerden destek alınmalıdır.
  • Kompresör arızalanmış olabilir, parça değişimi yapılması için klima servisi hizmetlerine başvurmak gerekir.
  • Sinyal kablosunda arıza oluşmuşsa klimalar soğutmuyor olabilir, zaman kaybetmeden destek istenmelidir.
  • Fan kondenserinde sorun ortaya çıkması gibi farklı durumlar klimaların soğutma kapasitelerinde değişime yol açabilir.

Klimalar Soğutmuyorsa Ne Yapılmalı?

Klimaların soğutmamasına neden olan çeşitli faktörler bulunur. Klimaların hassas elektronik cihazlar olması klima soğutmaması durumunda klima servisi çalışanlarına başvurmanın önemini arttırır. Konusunda uzman ve profesyonel klima servisi çalışanlarından hizmet alarak klimalarınızın yeniden soğutmasını ve yüksek verimlilik göstermesini sağlayabilirsiniz. Ancak klima servisi çağırmadan önce önerilerimizi hayata geçirerek de klimalarınızın sağladığı konforu arttırabilirsiniz.

Klimalarınızın Filtrelerinin Temizliğini Kontrol Edin

Klimaların filtreleri tıkandığı için klimaların soğutma kapasitesi azalmışsa, filtre temizliği yapabilirsiniz. Filtrelerden soğuk hava üflenmesini engelleyen birikintilerden kurtularak klimanızı tekrar çalıştırmalısınız. Bu işlemi sağlığınız için de periyodik olarak yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Klima Ayarını Kontrol Edin

Kimi zaman derece ayarlamasında yapılacak yanlışlar klimaların soğutmadığının düşünülmesine yol açabilir. Bu durumda klimalarınızın soğuk modda çalışıyor olduğundan emin olmalısınız.

Klimaların Hava Giriş Çıkışlarını Kontrol Edin

Klimaların verimli bir şekilde çalışması ve ortamı istenilen derecelere kadar soğutabilmesi için etraflarının açık olması gerekir. Büyük eşyalarla klimaların önüne engel koyan kullanıcılar klimalarından yüksek verim alamazlar.

Tüm bu kontroller ve öneriler doğrultusunda klimalarının soğutmama sorunu devam eden klima sahipleri mutlaka klima servisi firmalarına başvurmalıdır. Önemsenmeyen klima arıza sinyalleri klimaların daha yüksek maliyetli arızalar çıkarmasına neden olabilir; üstelik klima sahipleri klimalarının ömrünün kısalması ve artan elektrik faturaları gibi istenmeyen durumlarla da karşılaşabilirler.

 

KomKli klima servisi olarak klima onarım çalışmalarımızla İstanbul genelindeki müşterilerimize destek sunuyoruz. Klima servisi taleplerinin en yoğun olduğu zaman dilimlerinde dahi taleplerine kısa sürede geri dönüş yaparak klimalarından yüksek verim almaları adına şeffaf hizmet süreçleri uyguluyoruz.

Klima Neden Soğutmaz?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.