Hem yaz hem de kış aylarında kullanıcılarının iklimlendirme ihtiyacını karşılayan klimalar zaman zaman arızalanabilir. Klimanın sürekli yüksek performansla çalıştırılması, klima bakımlarının aksatılması, klimaların eskimesi, klima montajının hatalı yapılması ya da klimaların bilinçsiz bir şekilde kullanılması sonucu meydana gelen arızaların zamanında tespit edilip “klima tamiri” süreci başlatılmadığı takdirde klimalarda kalıcı hasarlara yol açabilir.

Klima arızaları farklı sebeplerle farklı şekillerde kendini gösterebildiği için bu yazımızda en sık görülen klima arızaları ve klima tamiri süreçlerine odaklanacağınız. 

klima tamiri

Aşağıda klima arızalarına göre klima tamiri çözüm yollarını bulabilirsiniz.

Klima Hiç Çalışmıyor

İklimlendirme ihtiyacının en yüksek olduğu dönemlerde klimaların hiç çalışmaması kullanıcıların endişeye kapılmasına neden olabilir. Klimanın çalışmamasının en büyük sebebi klima ünitelerine elektrik gitmiyor olmasıdır. Bu sebeple elektrik sigortalarının kontrol edilmesi klima tamiri sürecinin ilk aşamasını oluşturur.

Klima modunun değiştirilip beklenmesi ya da klima kumandasının çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesiyle klimanın arıza tespiti yapılabilir. Klimanın tekrar çalıştırılması bu işlemlerle başarılamadıysa uzmanlardan destek alınması ve klima servisi hizmetlerine başvurulması gerekir.

Klima Verimli Çalışmıyor

Klimaların bakımlarının aksatılması ile klima kullanıcılarının orta ve uzun vadede en sık karşılaştıkları klima sorunu klimaların iklimlendirme verimliliğin azalmasıdır. Klimaların filtrelerinin dolması, dış ünitenin hava giriş ve çıkışlarındaki tıkanıklıklar klima tamiri hizmetlerine gereksinim duyulmasına yol açabilir. Aynı şekilde klimalarda olası bir gaz kaçağının ve klima sistemlerindeki tıkanıklıkların da verimliliği etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Klimalarının verimsiz çalışmasından şikayetçi olan kullanıcıların filtre temizliği yaptıkları halde sorunları devam ediyorsa klima tamir servisi ile görüşmeleri gerekir. Klima tamircisi çağırıldığında klimaların bakımı da yaptırılabilir ve böylece klimalardan sağlanan konfor arttırılabilir.

Klimanın Kumandası Çalışmıyor

Klimaların çalıştırılması, ayarlarının yapılması ve modlarının düzenlenmesi için kullanılan klimalar zaman zaman çalışmaz hale gelebilir. Klima kumandaları ile klimaların çalıştırılmamasının ardında birçok farklı neden olabilir.

Klima kumandasının pillerinin tükenmesi, pillerinin yanlış yakılması ve klima kumandasının iç üniteden uzak yerlerde kullanılması gibi unsurlar klima kumandalarının çalışmamasına yol açabilir. Klima kumandası ile ilgili bu unsurlar doğrulandıktan sonra da yine de çalışmıyorsa klima tamiri hizmetlerine başvurulması önerilir.

Daha fazla bilgi için Klima Kumandası Bozulursa Ne Yapmalıyım? makalesinden yararlanabilirsiniz.

Klima Çok Gürültülü Çalışıyor

Klimaların normalden daha fazla gürültü yaparak çalışması da klima arızalarının bir sonucu olarak yorumlanır. Klimanın gürültülü çalışmasına neden olan unsurlar fan motoru ya da rulman kaynaklı olabilir. Bu durumda klimaların aşınan veya bozulan parçalarının orijinal yedek parçalar ile değiştirilmesi gerekir.

Klima tamircisi çağırılarak bu sorunun tamir edilmesi mümkündür. Klima sahiplerinin güvenilir klima servisleri ile çalışmayı tercih etmeleri ve değiştirilen parçaların orijinal olup olmadığına emin olmaları gerekir.

Klima Çalışınca Sigorta Atıyor

En sık görülen klima arızalarından biri klimanın çalıştırıldığı zamanlarda sigortanın atmasıdır. Klimanın çalışması ile sigorta atmasının eş zamanlı görülmesinin ardında birden fazla neden olsa da bu nedenlerin hepsinin elektrik tesisatıyla ilişkisi bulunur. Bu nedenle klima kullanıcılarının bu klima arızasına tek başına müdahale etmemesi gerekir. Klimaların besleme kablosundaki kısa devre oluşumu, elektrik temassızlığı, fan motorundaki kısa devreler klima tamircisi tarafından kontrol edilmelidir.

Klimadan Koku Geliyor

Klimadan koku gelmesi tek başına klima arızaları arasında gösterilmese de klimadan kötü koku gelmesi klimaların arıza yapmaya yatkın olduğunun işareti olarak yorumlanabilir.

Ortam havasını, ortamdaki tozları, sigara dumanını ve ev tozu akarlarını filtrelerinde biriktiren klimalar; düzenli olarak bakıma girmedikleri taktirde ortam havasını etkileyecek şekilde kötü kokular yayılmasına neden olabilirler. Klimalarından kötü koku gelen kişilerin filtreleri temizlemesi ve bu işleme rağmen kokuya çözüm bulamıyorlarsa klima tamircisi hizmetine başvurmaları gerekir.

Klima Tamiri Hizmeti Verdiğimiz Markalardan Bazıları
Toshiba Klima Servisi - Komkli.com
Diakin Klima Servisi - Komkli.com
Vestel Klima Servisi - Komkli.com
DemirDöküm Klima Servisi - Komkli.com
E.C.A. Klima Servisi - Komkli.com
Sigma Klima Servisi - Komkli.com
Arçelik Klima Servisi - Komkli.com
Samsung Klima Servisi - Komkli.com
Klima Servisi Çağırmak İçin Hemen Arayın: 0212 567 60 71

Klima arızaları ile karşılaşan kullanıcıların zaman kaybetmeden klima yetkili servisi arayışına girmeleri gerekir. Klima arızaları basit diye önemsenmediği takdirde orta ve uzun vadede klimalar ciddi tamir maliyetleri çıkarabilir. Bu sebeple klima arızaları yaşayanların kurumsal “klima tamircisi” ile iletişime geçerek en kısa süre içerisinde kaliteli hizmet almaları önerilir.

Klima tamiri ile alakalı aşağıdaki yazılardan da yararlanabilirsiniz.

Klima Neden Isıtmıyor?
Klima Gazı Neden Eksilir?
Klima Neden Sigorta Arttırır?
Klima Neden Donar?
Klima Neden Defrosa Girer?
Klima Neden Su Damlatır?

Klima Tamircisi

Klimanızdaki sorun halen devam ediyorsa klima tamiri hizmetimizden yararlanmak için aşağıdaki formu doldurarak servis talebi oluşturabilirsiniz.

KomKli klima tamircisi olarak; İstanbul genelinden gelen taleplere mümkün olduğunca en kısa sürede geri dönüşler yapıyor; gerektiğinde orijinal yedek parça sağlayarak müşterilerimizin klimalarını verimli bir şekilde kullanmalarını mümkün hale getiriyoruz.

Klima Tamiri Nasıl Yapılır?
5 Kullanıcılar (5 Oy)
Değerlendirme

(5 Oy)

Değerlendirmede bulunun.