Hayat konforumuzu arttıran klimalar kimi zaman istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Özellikle klimalar usulüne göre kullanılmadıklarında ki bu usulleri az sonra detaylandıracağız, ciddi sağlık sorunları da kaçınılmaz oluyor.

Bu yazımızda klimaların sebep olduğu hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma yollarını sizlerle paylaşacağız.

Klimanın Sebep Olabileceği Hastalıklar

Ortamı Aşırı Soğutup Hastalıklara Davetiye Çıkarmayın

Küresel ısınmanın artması ve yaz aylarının çekilmez sıcakları nedeniyle mümkün olduğunca soğuk ortamları tercih eder hale geldik. Ancak bu tercihin olumsuz sonuçlarının ne kadarının farkındayız?

Klimaların derecesi gereğinden fazla düşürüldüğünde diğer bir deyişle ortamlar çok serin olduğunda, klimalar uzun süre çalışıp ortam havasını idealden fazla kuruttuğunda üst solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.

Ani ısı değişimleri vücut direncini düşürdüğü zaman bu hastalıklara yakalanmak düşünüldüğünden çok daha kolaydır. Üstelik ısı değişimlerine sürekli maruz kalınması sonucunda ciddi akciğer hastalıklarının görülmesi de kaçınılmaz hale gelebilir.

Hali hazırda solunum hastalıkları olan kişiler için riskler de bir miktar fazladır. Kuru ve soğuk hava astım hastalığı olan kişilerin sağlık durumlarının bozulmasına, alerjisi olan kişilerin rahatsızlıklarının artmasına neden olabilir.

Havanın soğumasının yol açtığı rahatsızlıkları çeşitlendiren diğer bir neden de klimanın üflediği serin havaya doğrudan maruz kalmak olarak bilinir. Klimanın karşısında duran ve serinlemek isteyen kişilerde kas ağrıları, özellikle boyun bölgesinde tutulmalar sıklıkla gözlenir.

Bu saydığımız rahatsızlıklar kişiler için oldukça tehlikeli ve sağlık durumlarını riske atar niteliktedir. Bu genel sağlık problemlerinin haricinde “klima hastalığı” olarak bilinen Lejyoner hastalığından da bahsetmek istiyoruz.

 

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Zamanında bakımı yapılmayan ve filtreleri temizlenmeyen klimaların neden olduğu Lejyoner yani halk arasında klima hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık bir nevi zatürre olarak kabul edilir.

Su sisteminde üreme ve çoğalma ortamı sağlayan bakterilerin klimaların nemli olmasından yararlanarak klima sistemlerine girmesi sonucu görülen Lejyoner hastalığına yakalanan kişilerin bir kısmı komaya girebilmektedir.

Baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik gibi belirtileri olan ve yaklaşık 3 haftalık bir tedavi uygulanarak bakterilerin vücuttan atılmasını gerektiren bu hastalık ciddi bir sağlık problemi olarak görülür.

Bu hastalıklar haricinde; yüz felci, alerjik astım, orta kulak iltihabı, alerjik rinit, göz dibi iltihabı, kronik öksürük gibi hastalıklar da klimaların yanlış kullanılmasına bağlı olarak oluşabilir.

klimaların neden olduğu hastalıklar

Klimaların Neden Olduğu Hastalıklar

Klimaların neden olduğu farklı hastalıklar vardır ve alınacak basit önemlerle bu hastalıkların oluşumu engellenebilir.

  • Klimaların üflediği havaya doğrudan maruz kalınmaması gereklidir. Doğrudan serin havaya maruz kalmayan kişiler kas ağrılarının oluşumunu önleyebilirler. Aynı zamanda klimaların derecelerinin de çok düşürülmemesi gerekmektedir.
  • Klimaların periyodik bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır. Klima bakım servisleri sırasında klimalar detaylı bir kontrolden geçer aynı zamanda temizlenir.
  • Periyodik klima bakımlarının haricinde klima kullanıcılarının klimalarının filtrelerinin ayda bir kez temizlemeleri önerilir. Klimaların ortamdaki tozları, bakterileri hapsettiği gerçeği yadsınmamalı ve klima kullanıcıları bu temizlikleri ihmal etmemelidir.
  • Klimalar mümkün olduğunca yenilenmeli ve son teknoloji ile üretilen en azından bakterilere karşı koruyucu filtreleri olan cihazlar kullanılmalıdır.

Klimanın Sebep Olabileceği Hastalıklar
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme
(2 Oy)
Değerlendirmede bulunun.