Klimalarınızı evinize getirip odanıza monte ettirdiğiniz an itibariyle; klimalar en verimli şekilde çalışsın ve mümkünse hiç arıza çıkarmasın istersiniz. Fakat klimalar da tüm elektronik cihazlar gibi bakıma ihtiyaç duyar ve doğru kullanılmazsa zaman içerisinde sık sık arıza vermeye başlar.

Her ne kadar doğal süreci tamamen değiştiremeseniz de klimalarınızı doğru kullanarak ömürlerini uzatabilirsiniz. Bu yazımızda klimalarınızın kullanım ömrünü uzatacak ve daha verimli kullanılmalarını sağlayacak 5 öneriyi bulabilirsiniz.

klima servisi

1. Klima Bakımlarını Düzenli Olarak Yaptırın

Klima bakımı hizmetleri; klimalarını uzun süre verimli bir şekilde kullanmak isteyen kişilerin kesinlikle aksatmamaları gereken süreçlerdir. Profesyonel klima servisi hizmetleri sunan firmaların sağladığı klima bakımı hizmetleri sırasında klimaların iç ve dış üniteleri detaylı bir şekilde bakım sürecine girer.

Elektrik bağlantıları, fan, klima kartı, bakır boru gibi klima aksamları kontrol edilir; klimaların filtreleri tozdan ve pisliklerden arındırılır, klima gazı kontrolü yapılır, klimaların dış yüzeyi temizlenir ve en nihayetinde klima kullanıcılarının klimalarından aldıkları verim yükseltilebilir. Klima bakımı hizmetleri sonrasında klimalar tabiri caizse yeniden canlanır. Daha az zorlanarak iklimlendirme ihtiyaçlarına yanıt verirler ve aşınan parçalarının değiştirilmesiyle birlikte eski güçlerine kavuşurlar.

 

2.  Klima Arıza Sinyallerini Görmezden Gelmeyin

Klimaların ömürlerini kısaltan en yaygın nedenlerden biri de klimalardan gelen arıza sinyallerinin görmezden gelinmesidir. Klimaların çalışmaya devam etmesi halinde de kendini gösterebilen klima arıza sinyallerine karşı tetikte olunmalı ve arızalar büyümeden klima servisi çalışanlarına başvurulmalıdır.

Klimaların su damlatması, klimalardan kötü koku gelmesi, verimlilik azalması, çalışırken gürültü çıkması gibi arıza sinyalleri ile karşılaşan klima sahipleri ne kadar hızlı önlem alırlarsa klimaların ömürlerini o denli uzatabilirler.

3. Odayı Aşırı Soğutmayın

Klimalarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız odaların ısısını çok düşürmeye çalışmamalısınız. Her ne kadar klimalar odaların havasını soğutma özelliğine sahip olsa da temel işlevlerinin ideal oda ısısını sağlamak olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Yaz aylarında sıklıkla başvurulan klimaları çok düşük derecelerde çalıştırma davranışı klimaların ömürlerini kısaltır. Hem oda ısısı beklenildiği kadar düşürülemez hem de klimalara gereğinden fazla yüklenilmiş olur.

Klimalarını uzun süre kullanmak isteyenlerin klima dereceleri ile çok oynamaması önerilir. Klima motorlarına ek yük bindiren tüm ayarlar elektrik tüketimini arttırırken klima arızalarının çıkmasına yol açabilir.

4. Klima Derecelerini Çok Sık Değiştirmeyin

Klima derecelerini çok sık değiştirmek klimaların termostatına zarar verebilir. Bu davranış modeli düzenli hale geldiğinde termostat arızalanabilir ve daha kötüsü klimalar tamamen kullanım dışı kalabilir. Odalarınızda klima kullanıyorsanız ideal ısı sağlandığından emin olduğunuz takdirde klima derecelerini bir azaltıp bir yükseltmemelisiniz.

Termostat ayarlarında sık yapılan değişimler acil klima tamiri hizmetlerine başvurulmasını gerektirebilir. Aynı şekilde klimaları 7 gün 24 saat aralıksız çalıştırmak ya da çok sık açıp kapatmak da klimaların ömrünü kısaltabilir. Yapılabilecek en doğru davranış klima kullanımı belli bir rutine bağlamaktır.

5. Klima Çalışırken Pencereleri Açık Bırakmayın

Odadaki havanın değişmesi için bazı klima kullanıcıları klimaları çalışırken pencereli açar. Bu tutum alışkanlığa dönüştüğünde klimalar ideal ısı dengesini sağlamak için gereğinden fazla zorlanırlar. Klima kullanıcılarının klimalarının kapasiteleri doğrultusunda hareket etmeleri ve klimalarını zorlamamaları gerekir. Düşük BTU değerine sahip klimalarını çalıştırıp tüm evi serinletmek isteyenler belirli bir zaman sonra klimalarının bozulduğuna şahit olabilirler.

KomKli olarak klima servisi sağladığımız tüm müşterilerimize klima kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi veriyoruz. Her ne kadar sağladığımız klima servisleri kaliteli ve çözüm odaklı olsa da klimaların doğru kullanılmasının da klima ömrünü uzatmak adına gerekli olduğunu kendilerine açıklıyoruz. Siz de klimalarınızın sorunsuz bir konfor sağlamasını istiyorsanız önerilerimizi dikkate almalısınız.

Klimanızın Kullanım Ömrünü Uzatacak 5 Öneri
5 Kullanıcılar (4 Oy)
Değerlendirme

(4 Oy)

Değerlendirmede bulunun.