Kombileri bakımları tıpkı klimalar gibi ertelenen ve hatta önemsenmeyen bir süreç olsa da kombi kullanıcılarının yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemesi gerekiyor. Su, elektrik ve doğalgaz ile çalışan bu hassas cihazların bakımı yaptırılmadığı takdirde kombiler güvenlik için tehlike arz edebiliyor. Aynı şekilde kombinin çalışma verimliliği azalıyor ve oldukça pahalı olan doğalgaz tüketimi de bakımı yaptırılan kombilerle kıyaslandığında daha fazla oluyor.

Kombi bakımı öneminin kesinlikle yadsınmamasını ve kombi kullanıcılarının bu hizmet için servis firmalarından yardım almaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Yalnızca uzman kombi bakımı servisleri ve uzmanları tarafından gerçekleştirildiğinde sorunsuz ve basit bir işlem olarak sınıflandırılabilir. Kombi bakım servisi süreçlerini güvenli bir şekilde gerçekleştiren kombi teknisyenleri kış aylarına hazırlanmasını mümkün hale getirir.

KomKli olarak bu yazımızda “kombi bakımı” aşamalarını detaylı bilr şekilde ele aldık.

kombi bakımı

Kombi Bakımı Aşamaları

Kombilerin bakımı yapılırken ilk olarak güvenli bir çalışma ortamı yaratmak adına kombide doğalgaz kaçağının olup olmadığını tespit edilmelidir. Doğalgaz kaçağı ve su sızdırma probleminin olup olmadığı anlaşıldıktan sonra diğer bakım aşamalarına geçiş yapılabilir.

Kombi bakımı sırasında su tesisatının da detaylı olarak kontrol edilmesi gerekir. Su sızıntısının olup olmaması kombinin hem çalışma verimliliği hem de çalışırken güvenlik tehlikesi arz etmemesi adına önemlidir. Bakım süreçleri komplike işlemler içerdiği için kombi kullanıcılarının özel bir uzmanlığı yoksa bu işlemlerin mutlaka yetkili servis firmalarına bırakmaları gerekir.

Adım Adım Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımı nasıl yapılır ön çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Kombi bakımında yapılan işlemler sırasıyla şunlardır;

  • İlk olarak kombi içerisinde bulunan kirli su tahliye edilir.
  • Genleşme tankının basıncı ölçülür.
  • Kombi içerisinde bulunan yanma odası sökülüp bölgedeki kir temizlenir.
  • Brülör sökülür, tel fırça yardımı ile gözenekler hassas bir biçimde fırçalanır.
  • Fan testi yapılır, fırça ve su ile temizlenir.
  • Kalorifer dönüş filtresi sökülüp kirden arındırılıncaya dek temizlenir.
  • Kombi bakımı sırasında ayrılan parçalar toparlanır ve tahliye edilen kirli su yerine temiz su doldurulur.
  • Sıcak su akışı test edilir.
  • Gaz ayarları kontrol edildikten sonra kombinin gaz sızdırıp sızdırmadığı tespit edilir.

Kombi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Kombi kış aylarda hem sıcak su hem de ısınma ihtiyacını karşılayan doğalgaz ile çalışan bir cihazdır. Bakımının en az yılda bir kere yapılması tercihten çok bir zorunluluktur. Kombilerin bakımları aksatıldığı takdirde kombilerden alınan verim düşer. Kombinin verimi azalıp daha yüksek performansla çalışmaya başlayınca ise ekonomik olarak kombi kullanıcılarının yükü artar.

Kombilerin bakımları sırasında aksayan aksamlar tespit edilemediği için kombiler beklenmedik zamanlarda arıza verebilirler. Soğuk kış günlerinde tamir edilene kadar kullanıcıların konforları ciddi oranda azalır.

Kombi bakımı işlemi yapılmazsa kombinin ömrü kısalır ve elbette en önemlisi gaz kaçağının tespit edilememesi kombi kullanıcılarının mal ve can güvenliğini tehlikeye atar. Tüm bu unsurlardan yola çıkarak kombi kullanıcılarının kış mevsimi henüz başlamadan kombiler için bakım hizmetlerini almaları gerekir.

Kaliteli hizmet veren ve farklı kombi markalarında uzmanlaşan kombi bakımı servisleri ile iletişime geçilerek hizmet talebi oluşturulabilir. Böylece hem daha güvenli hem de daha sıcak kış günleri yaşanabilir.

KomKli olarak kombi bakım hizmetlerimizle müşterilerimizden gelen talepleri en başarılı şekilde sonlandırıyoruz. İstanbul geneline yayılan hizmet ağımız sayesinde bireysel ya da kurumsal müşterilerimizi en kısa sürede ziyaret edebiliyor ve kış aylarındaki konforlarını arttırmak adına tüm marka ve modellerde kombi bakım hizmetlerimizi sunuyoruz. “Önce güvenliğiniz” mottosuyla hareket ederek güvenli bir kış yaşamanızı sağlıyoruz.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?
4.9 Kullanıcılar (10 Oy)
Değerlendirme

(10 Oy)

Değerlendirmede bulunun.