Kombi; fan, prosestat, ana eşanjör, emniyet ventili, brülör, gaz valfi, üç yollu vana, genleşme tankı, pompa, plaka eşanjör, elektronik kart ve su akış sensörü gibi parçalardan oluşan elektronik  bir cihazdır. Kombiler hem sıcak su ihtiyacının temin edilmesinde hem de ortam ısısının arttırılmasında görev yaparlar. Kombi faaliyetteyken kombinin tüm parçaları bir makinenin dişlileri kadar uyumlu bir şekilde çalışırlar.

Kombiler merkezi ısıtma sisteminin en önemli unsurlarıdır. Doğalgaz ile körüklenen ve kapanmadığı takdirde sürekli olarak çalışmaya devam eden bir alev makinesine benzetilebilirler. Ev ısıtılmak istendiğinde elektrik bağlantısı olan bir anahtar yardımıyla kombi açılır. Bu anahtarın açılmasıyla doğalgaz; açılan valflerden yanma odasına doğru yolculuğa çıkar. Doğalgaz bu bölgeye geldiğinde elektrikli bir ateşleme sistemi tarafından yakılır. Bu esnada soğuk suyun bulunduğu borular ısınmaya başlar. Sıcak su kalorifer peteklerinden geçerken ortamı ısıtır.

Bu su borusu; evi çepeçevre saran büyük bir boru sisteminin yalnızca küçük bir parçasıdır. Isıtılan ve radyatörden geçiş yapan sıcak su yeniden kazana geri dönerken ısısının bir kısmını odalara bırakır ve yolculuğuna devam eder. Bu yolculuk sürekli olduğu için kazanın ateşleme yapmaya devam etmesi gerekir. Aksi halde su yeterince ısıtılamaz ve oda ısısı dengelenemez.

Kombi Çalışma Sistemi

Merkezi ısıtma sistemi; kombiler ve radyatörler arasında sürekli sıcak su akışının sağlandığı bir devre olarak düşünülebilir. Ancak kombi sistemleri özünde bu benzetmeden çok daha komplikedir.

  1. Doğalgaz eve girer ve kombi sistemi tarafından yakılmaya hazır hale gelir.
  2. Kombi su ısısını arttırmak üzere doğalgazı yakar. Doğalgazın yakılması sonucu ortaya çıkan ısı enerjisi bakır borular içerisinde bulunan soğuk suya transfer edilir.
  3. Elektrikli bir pompa ısınan suyu sistem içerisine gönderir.
  4. Isınan su her bir radyatör içerisine girip radyatör kıvrımları boyunca dolaşır. Bir radyatörden diğerine devam eden bu süreç sonunda su soğumaya başlar.
  5. Soğuyan su tekrar ısıtılır ve bu işlem sürekli olarak devam eder.
  6. Enerji üretildikten ve doğal gaz yakıldıktan sonra ortaya çıkan atık gaz baca yoluyla dışarı atılır.

Görüldüğü gibi kombiler komplike çalışma prensipleri olan cihazlardır. Bu cihazlardan yüksek verimlilik almak isteyen kombi sahiplerinin kombi bakımı süreçlerini aksatmamaları gerekir.

İstanbul’un tüm ilçelerinde hizmet veren ekibimizle KomKli kombi servisi olarak bakım ve tamir hizmetlerini sunuyoruz. Siz de kalitesinden emin olmak istediğiniz kombi hizmeti almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Kombi Nasıl Çalışır?
4.8 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.