Kombi; kullanıcılarına yüksek verimlilik sunsa da zaman zaman yüksek yakıt harcamaları nedeniyle zor zamanlar da yaşatabilmektedir. Soğuk kış aylarında konforundan ödün vermek istemeyen ve aynı zamanda makul faturalar ödemeyi arzu eden kombi sahipleri; kombilerinin neden fazla yaktığının yanıtını bulmaya çalışırlar.

Kombi Neden Fazla Yakar?

Kombinin çok yakmasının nedenleri birden fazladır. Bunlar önem sırasına göre aşağıda yer almaktadır.

Kombi Bakımı Hizmetlerinin Aksatılması

Kombilerin verimli çalışmaya devam edebilmesi için yılda en az bir kere bakımlarının yapılması gerekir. Kombi bakımı işlemleri sırasında kombilerin tüm parçaları, tüm tesisat bağlantıları ve filtreleri temizlenir.

Bu temizlik işlemleri kombilerin çalışma randımanını yükseltir ve yakıtın yaklaşık iki kat fazla yakılmasına neden olan tozlar kombiden uzaklaştırılır. Kombi bakımı yapılmadığında düşen verimlilik neticesinde kombi kullanıcılarının kombi derecelerini yükseltmesiyle de kombi daha fazla yakmaya başlar.

Kombi Petek Temizliğinin Yaptırılmaması

Kombi bakımı süreçlerinin tamamlayıcısı olan kombi petek temizliği işlemleri kombilerin daha az yakıt harcamasına sebep olur. Kombi petekleri içerisinde zamanla biriken tozlar, kirler ve tortular sıcak suların petekler içerisinde dolaşmasına engel olabilir. Bu durumda kombi ortamı ısıtamaz, daha yüksek performansla çalışmaya başlar ve elbette normalden daha fazla yakıt tüketir.

Kombi kullanıcılarının verimi düştüğü için kombiler daha yüksek derecelerde çalıştırılmaya başlandığında ise doğalgaz faturalarındaki artış rahatsız edici bir seviyeye ulaşabilir.

Termostat Kullanılmaması

Nasıl ki klimaların dereceleri ayarlandığında ortam ısısı istenilen seviyeye ulaşınca klimalar çalışmayı durduruyorsa kombiler için de aynı işlevi termostat ya da termostatlı vanalar yapar. Ortam ısısı istenilen seviyeye ulaşınca kombinin kapatılmasını sağlayan bu cihazları kullanmak doğalgaz tüketiminin kontrol altına alınmasını sağlar.

Kombilerin yakıt tasarrufu yapmasını ve daha az yakıt tüketmesini isteyen kombi sahipleri bu cihazları alarak doğalgaz faturalarını düşürebilirler.

Kombinin Yüksek Derecelerde Çalıştırılması

Kombilerin yüksek derecelerde çalıştırılması fazla yakmalarına yol açar. Ortam ısısını kombi sahiplerinin talebi doğrultusunda ayarlamak için kombiler normalden daha fazla doğalgaz harcamaya başlarlar. Bu durumun ise birden fazla nedeni olabilir ve az önce saydığımız nedenlerle bağlantısı bulunabilir.

Kombilerin bakımının yapılmamasının ve petek temizliğinin aksatılmasının kombilerin yüksek derecelerde çalıştırılmasını tetikleyici özellikte olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Bina İzolasyonundaki Sorunlar

Kombilerin fazla yakmasının nedeni; salt kullanıcıların yaptığı yanlışlara ya da kombi servisi süreçlerinin aksatılmasına indirgenemez. Binaların izolasyon eksiklikleri kombilerin yüksek performansla çalıştırılması gereksinimin ortaya çıkmasına ve doğalgaz faturalarının artmasına neden olabilir. Bu durumda kombilerde sorun bulunmaz ancak oda sıcaklığı muhafaza edilemediği için kombi derecelerinin yükseltilmesi faturaları kabartır.

 

Siz de kombilerinizin çok yakmasından şikayetçiyseniz KomKli kombi servisi hizmetlerine başvurabilirsiniz. Yapılan incelemeler sonucunda kombilerinizin verimliliği arttırılabilir ve bina izolasyonu ile ilgili sıkıntı olması durumunda KomKli çalışanlarından fikir alabilirsiniz. 

Kombi Neden Çok Yakar?
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.