Kombilerin uzun süredir kullanılıyor olması ve bu esnada bakımlarının aksatılması kombilerde çeşitli arıza sinyallerinin oluşmasına yol açabilir. Kombi ses yapıyor sorunu kombilerde en sık görülen kombi arızalarının başında gelir.

Kombi kullanıcılarının kombilerinin sesli çalıştığını fark ettiklerinde zaman kaybetmeden kombi servisi firmalarına başvurmaları gerekir. Küçük gibi görünen bu sorunun ihmal edilmesi kombilerin daha ciddi arızalar çıkarmasına ve hatta kullanım dışı kalmalarına neden olabilir. Üstelik önemsenmeyen kombi arızaları kombilerin genel verimliliğini düşürmekle kalmaz; daha çok doğalgaz tüketilmesine ve kombi sahiplerinin güvenliklerinin tehlikeye girmesine de neden olabilir.

Kombilerin ses çıkarmasına neden olan birden fazla faktör olabilir. Kombi montajı sırasında yapılan hatalar nedeniyle yaşanan titreşim problemleri, kalorifer tesisatındaki tıkanıklıklar, fan motoru arızası ve genleşme tankının gevşemesi kombilerin çalışırken gürültü çıkarmasına neden olabilir.

 

Kombi Neden Ses Çıkarır?

Fan Motoru Arızası:Özellikle hermetik kombilerin gürültülü çalışmaya başlaması; fan motorundaki problemlerden kaynaklanabilir. Fanın sürekli çalışmasına bağlı olarak iç dengesinin bozulması rulmanların yıpranmasına yol açabilir. Bu durumda fan motoru çalışırken ses çıkarır ve sorun ihmal edilirse parça tamamen kullanım dışı kalabilir. Kombileri gürültülü çalışan kombi sahiplerinin bu arıza sinyalini önemsemesi ve tamir için kombi servisi çalışanlarına başvurması gerekir. Fanın oldukça hassas bir parça olduğu gerçeği yadsınmamalı; servis süreçleri aksatılmamalıdır.

Fan arızaları kombilerin gürültülü çalışmasının tek nedeni değildir. Fan sorunları haricinde;

  • Kombi bakımlarının aksatılması,
  • Kombi bacasının yerinden çıkması,
  • Ateşleme ekipmanlarında sorun olması,
  • Devir daim motorunda sorun olması,
  • Haznedeki suda hava olması,
  • Kombi parçalarının montajının yanlış yapılması,
  • Üç yollu vana parçasının arızalanması,
  • Kombi kapağının yerine oturmaması ve
  • Kombinin montajı sırasında kombinin duvar ile temas ettirilmesi gibi durumlarda da kombi gürültülü çalışabilir.

Kombilerin gürültülü çalışmaya başlaması her daim kombi tamamen kullanım dışı kalacaktır şeklinde yorumlanmamalıdır. Kombilerden çıkan ses çoğu zaman arıza belirtilerini ortaya çıkarmak yerine kombi sahiplerinin konforunu azaltır. Gece sessizliğinde çıkan sesler sinir bozucu hale gelip, kullanıcıların uyku düzenlerini bozabilir.

Tüm kombi arıza sinyallerinde olduğu gibi kombilerin gürültülü çalışması durumunda da tedbir elden bırakılmamalı ve alanında uzman kombi teknisyenlerinden destek alınmalıdır. Önemli bir sorunla karşılaşılması durumunda can ve mal güvenliği için tehlike oluşma riski göz ardı edilmemelidir.

Siz de kombilerinizin normalden daha gürültülü çalışmaya başladığını fark ediyorsanız KomKli kombi servisi firmasının kombi tamiri hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Talebiniz halinde kombilerinizin düzenli bakımlarını da yaptırarak hem arızalardan kurtulabilir hem de kombilerinizin verimliliğini yükseltebilirsiniz.

Kombi Ses Yapıyor
5 Kullanıcılar (1 Oy)
Değerlendirme

(1 Oy)

Değerlendirmede bulunun.