Kombiler çalışma prensipleri gereği zaman zaman servis gereksinimi ortaya çıkaran cihazlardır. Alanında uzman ve deneyimli kombi tamircisi tarafından gerçekleştirilmesi gereken bakım ve petek temizliği gibi servisler kombilerin uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılmasını sağlar. Üstelik kombilerin ihmal edilmesi ile güvenlik riski oluşturabilme gerçekleri de göz önünde bulundurulduğunda kombi tamiri hizmetlerinin ne kadar önemli olduğu daha net bir şekilde anlaşılabilir.

Kombi Tamiri

Kombilerin bakımları ve peteklerinin temizliği ihmal edildiğinde kombilerde arıza sinyalleri ortaya çıkmaya başlar. Kombi su almaz, su akıtır, su basıncında yükselme olur, kombi ısıtmaz, gürültülü çalışır veya patlamalı yanmaya başlar. Bu tarz arıza sinyalleri kombi sahipleri tarafından kesinlikle ihmal edilmemeli ve kombi tamiri hizmetleri için profesyonel kombi servislerine başvurulmalıdır.

Bu yazımızda kombi arızaları hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili bilgiler aktaracağız. Bu bilgiler ışığında belki de kombi tamiri hizmeti almadan sorununuzu halledebileceksiniz. Aksi durumda zaten bizlere ulaşarak “kombi tamiri” hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

kombi tamiri

Kombi Arıza Veriyor

“Kombi arızaya geçiyor” şikayeti yaşayan kombi sahiplerinin kombi tamircisi çağırması gerekir; çünkü kombilerin arıza vermesinin ardında birçok farklı neden bulunabilir.

Kombi arıza veriyor sorununa; faz ve nötrün yanlış bağlanması, pompa devrinin düşük olması, akış anahtarında arıza meydana gelmesi, kombi sensöründe arıza olması, su basıncındaki anomaliler, kalorifer filtrelerindeki tıkanıklıklar, sinyal mekanizmasındaki aksaklıklar gibi nedenler yol açabilir. Bu durumda konusunda uzman kombi tamircisi kombideki arızaların kaynağını belirlemelidir.

Kombi Su almıyor

“Kombi su almıyor”; en sık görülen kombi arızaları arasında daimi bir yere sahiptir. Kombinin su almadığı zamanlarda kombiye müdahale etmeden önce ilk olarak “kombi neden su almaz?” sorusunun yanıtlarının bilinmesi gerekir.

Kombide su kaçağının olması, kombinin su tesisatında tıkanıklıkların bulunması, kombi doldurma musluğunun gevşemesi, kombi doldurma vanasında tıkanıklık bulunması gibi durumlarda kombiler su almayabilir. Kombinin su almamasına yol açan koşulların çeşitli olması kombi tamiri hizmeti almayı gerektirir. Konusunda uzman ve deneyimli kombi tamircisi; kombilerin neden su almadığını tespit edip gerekli işlemleri yapacaktır.

Kombi Su Akıtıyor

Kombilerin su akıtmaya başlaması kombi sahiplerinin kombi tamiri hizmetlerine başvurmasını gerektirir. Kombilerin komplike çalışma mekanizmaları nedeniyle kombiye müdahale etmeden önce “Kombi neden su akıtır?” sorusunun yanıtlanması gerekir.

Kombilerin genleşme tankında sorun oluşması, tesisat bağlantısında kalitesiz malzemelerin kullanılması, su doldurma vanasındaki gevşeme veya kalorifer tesisatındaki problemler kombilerin su akıtma arızası çıkarmasını tetikleyebilir. Kombilerinde bu problemi yaşayan kişilerin profesyonel hizmet veren kombi tamircisi çağırmaları önerilir. Böylece kombi tamiri işlemlerinden sonra kombiler güvenli ve verimli bir şekilde kullanılmaya devam edilebilir.

kombi tamircisi

Kombi Suyu Isıtmıyor

Kombi sıcak su vermiyor ise kullanıcıların konforu ciddi oranda azalır. Bu durumda kombi temel işlevini yapmadığından zaman kaybetmeden kombi tamiri süreci başlatılmalıdır. Kombinin marka ve modeli özelinde uzmanlığa sahip kombi tamircisi çağrılarak bu sorun düzeltilebilir.

Kombi bakımlarının ihmal edilmesi, kombi kartında sorun ortaya çıkması ya da kombi NTC’sinin arızalanması kombinin suyu ısıtmamasına yol açabilir. Tüm bu unsurlara ek olarak kombinin diyafram contasında sorun olması, üç yollu vana arızası ve eşanjördeki kireçlenme gibi durumlarda da kombi suyu ısıtmaz.

Kombi Petekleri Isıtmıyor

Kombi çalışıyor ancak petekler ısınmıyorsa; kombi basınç hatalarının, kalorifer tesisat sorunlarının, tıkanıklıkların, doğalgaz kaynaklı aksaklıkların varlığından şüphe edilebilir. Kombi petekleri ısıtmıyorsa kombi tamircisi çağrılmalıdır. Kombiler elektrik, su ve doğalgaz ile çalışan cihazlar olduğu için en küçük arıza dahi ciddiye alınmalıdır.

Kombilerin peteklerinin ısıtmamasına kalorifer petek temizliği süreçlerinin ihmal edilmesi de yol açabilir. Dönemsel kombi bakımlarına ek olarak petek temizliği hizmeti de profesyonel kombi servisi tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kombi Su Basıncı Yükseliyor

Kombinin arıza vermemesi ve güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmesi için su basıncının ideal seviyelerde olması gerekir. Genleşme tankının havasının azalması, genleşme tankının membranında delik olması, doldurma musluğundaki arızalar, plaka eşanjörünün sorun çıkarması “Kombi su basıncı neden yükselir?” sorusuna verilecek yanıtlardan bazılarıdır. Bu durumda “Kombi su basıncı nasıl düşürülür? hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

Kombi su basıncının düşürülmesi için öncelikli olarak doldurma musluğunun açık kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir. Musluk kapalıysa ve basınçta bir değişim görülmüyorsa en doğru karar kombi tamiri için uzmanlara başvurmak olacaktır. Kombilerin ve kombi sahiplerinin güvenliği için bu arıza kombi tamircisi çağrılarak düzeltilmelidir.

kombi tamir servisi

Kombi Gürültülü Çalışıyor

Kombilerin devir daim motorunda sorun olması, haznelerinde hava birikmedi veya fan motorunda problem başlaması “Kombi neden gürültülü çalışır?” sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında bulunur.

Kombileri çalışırken gürültü çıkaran kombi sahiplerinin kendi başlarına kombilerine müdahale etmemeleri, konusunda uzman kombi tamircisi hizmetlerine başvurmaları gerekir.

Kombi Patlamalı Yanıyor

Kombilerde en sık yaşanan ve kombi sahiplerini tedirgin eden arızaların başında kombilerin patlamalı yanması gelir. Peki, kombi neden patlamalı yanar? Kombilerde gaz birikmesi kombi ateşleme mekanizmasının devreye girmesi sırasında şiddetli yanma oluşmasına neden olabilir.

Benzer şikayetleri olan kombi sahiplerinin kesinlikle kombilerine müdahale etmemeleri gerekir. Bu durumda yapılacak en doğru tercih kombi tamiri için profesyonellere güvenmektir.

Peteklerin Altı Isınmıyor

Kombi kullanıcıları kış aylarında konforlarından ödün vermek istemeseler de zaman zaman kombileri onları yarı yolda bırakabilir. Özellikle kombi bakımları ve petek temizliği süreçleri ihmal edildiğinde kombilerin peteklerindeki ısı yayılımı dengeli bir şekilde gerçekleşmez. “Peteklerin altı neden ısınmaz?” sorusuna farklı yanıtlar verilebilir.

Üç yollu vana arızaları, kalorifer tesisatındaki hatalar, peteklerin diplerinde kirli suların birikip çamurlaşması peteklerin ısınmamasına neden olabilir. Kombilerinizin petekleri eşit bir şekilde ısınmıyorsa ve “Kombi ısıtmıyorsa ne yapmalı?” sorusunun yanıtlarını merak ediyorsanız kombi servisi çalışanlarına başvurmanızın zamanı gelmiştir. Konusunda uzman ve profesyonel kombi tamircisi çağırarak arıza nedenleri ortaya çıkarabilir ve kombilerinizden yüksek verim elde edebilirsiniz.

KomKli kombi tamir servisi olarak tüm marka ve modellerde profesyonel kombi tamiri hizmetleri veriyoruz. Bünyemizdeki uzmanlarla İstanbul genelinde, kombi tamiri taleplerini ileten müşterilerimize hızlı ve kaliteli hizmetlerimizi sunuyoruz.

Kombi Tamiri Nasıl Yapılır?
5 Kullanıcılar (3 Oy)
Değerlendirme

(3 Oy)

Değerlendirmede bulunun.