Kombi kullanıcılardan gelen şikayetlerin en başlarnda “peteklerin altı ısınmıyor” sorunu gelir. Bu yazımızda “peteklerin altı neden ısınmaz?” sorusunun cevabını bulabileceksiniz.

Kombilerin ısıttığı su; kalorifer peteklerinin içerisinde dolaşır ve önce peteklere sonrasında tüm odaya ısının eşit şekilde yayılmasının sağlarlar. Ancak kombilerin bakımlarının aksatılması, kombi petek temizliği süreçlerinin ihmal edilmesi, vanaların kapalı kalması, kombi basıncındaki düşüşler ve tesisatta meydana gelen sorunlar gibi farklı durumlarda peteklerde ısınamama problemi ortaya çıkabilir.

peteklerin altı ısınmıyor

Peteklerin Alt Kısmı Neden Isınmaz?

Az önce de bahsettiğimiz gibi peteklerin alt kısmının yeterince ısıtmamasına neden olan çeşitli nedenler olabilir. Bu nedenlerin her biri peteklerde farklı ısınma problemlerine yol açabilir.

  • Kombi peteklerinde gereğinden fazla hava birikmesi kalorifer peteklerinin tamamının ya da yalnızca alt kısmının ısınmamasına neden olabilir. Bu durumda kombi kullanıcıları petek havasını almalıdır. Daha önce bu işlemi yapmayanlar tedbirli olmalı ya da bu işlem için kombi servisi çalışanlarına başvurmalıdır.
  • Kombi petekleri arasındaki bağlantıların yanlış yapılması kombi peteklerinin tam olarak ısınmamasına yol açabilir. Bu durumda kombi servisi çalışanlarına başvurulmalı ve tesisat bağlantıları gözden geçirilip yeniden; doğru şekilde yapılandırılmalıdır.
  • Kalorifer filtrelerinde tıkanıklık oluşması kombi peteklerinin genelinin ya da alt kısmının ısınması için engel teşkil edebilir. Bu duruma yol açan temel faktör dönemsel kombi bakımlarının ihmal edilmesidir. Kombi bakımları sırasında kombi tesisatları detaylı bir şekilde bakımdan geçirilir ve kalorifer filtreleri kirden arındırılır. Böylelikle kombilerin performansı iyileştirilirken kullanıcılarının güvenliğinden de emin olunur.
  • Kalorifer peteklerinin alt kısımlarının ısınmamasının nedeni kalorifer petek temizliğinin ihmal edilmesi de olabilir. Kombi bakımlarını düzenli olarak yaptıran ancak kombi petek temizliği sürecini ihmal eden kombi sahipleri bu problemle karşılaşabilirler. Kombi petek temizliği sırasında kombi peteklerinin alt kısmında biriken ve kireçlenen tortular petek temizleme cihazı ve özel kimyasallarla temizlenir. Peteklerin içindeki pisler yok edildikten sonra sıcak su dolaşım sırasında hiçbir engelle karşılaşmadığında kombi sahipleri ortam ısısının arttığına şahit olurlar. Kombi petek temizliği sayesinde doğalgaz faturalarında düşüş elde edilirken kombilerin ömrü de uzatılabilir.
  • Isıtma tesisatında kaçak olması da kombilerin alt kısımlarının ısınmamasına yol açabilir. Bu durumda kombi servisi çalışanları termal kamera yardımıyla tesisat kontrollerini gerçekleştirilmelidir. Kaçak tespit edilince gerekli onarım süreçleri başlatılır.

Peteklerin üst kısımlarının sıcak; alt kısımlarının soğuk olması sonucu kombi kullanıcıları birçok olumsuzlukla karşılaşırlar. Ortam ısısı dengeli bir şekilde arttırılamadığı için kullanıcılar kombilerin derecelerini yükselterek ısı dengesini sağlamaya çalışırlar. Bu durumda kombiler normalden daha yüksek performans gösterdikleri için farklı arızaların oluşma ihtimali artar. Aynı zamanda doğalgaz tüketiminde artış yaşandığı için bu değişim; faturalarda istenmeyen yükselmelere yol açar.

Siz de kombi peteklerinizdeki ısı farklılığından kurtulmak istiyorsanız KomKli uzmanlığından kombi tamiri hizmeti alabilirsiniz. Kalorifer petek temizliği, kombi bakımları ve kombi onarımları konusunda deneyimli kadrosuyla hizmet veren KomKli sayesince sıcak ve huzurlu bir kış geçirebilirsiniz.

Peteklerin Altı Isınmıyor
5 Kullanıcılar (2 Oy)
Değerlendirme

(2 Oy)

Değerlendirmede bulunun.